Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
76 postów 1593 komentarze

Tomasz Urbaś

Tomasz Urbaś - Przewodniczący Ruchu Wolność i Godność

Do Polski nadciąga recesja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zmiany zachowań konsumentów wskazują, że recesja w Polsce jest nieunikniona.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania nastrojów konsumentów w Polsce w listopadzie 2011 r. Gwałtownemu pogorszeniu uległy bieżący i wyprzedzający wskaźniki ufności konsumenckiej. Wskaźnik bieżący zdołował do –24,5 % przy czym najbardziej krytycznie oceniana jest zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei wskaźnik wyprzedający spadł do –31,6 % tj. do średniego poziomu w 2009 r. pierwszego roku recesji na świecie.

Nastroje konsumenckie w listopadzie wskazują na fiasko rządowej propagandy zielonej wyspy. Konsumenci zaczęli być sceptyczni. Ich sceptycyzm zaowocował pierwszymi symptomami adaptacji do ciężkich czasów kryzysu.

Narodowy Bank Polski poinformował, że w październiku 2011 r. konsumenci zwiększyli oszczędności w bankach o blisko 4 mld zł. Jednocześnie zmniejszyli zadłużenie z tytułu kredytów o 0,6 mld zł po raz pierwszy od stycznia 2011 r. (spłata kredytów świątecznych).

Decyzje konsumentów są spójne i racjonalne. Do nadchodzących wstrząsów przygotowują się zwiększając najbardziej płynne zasoby i zmniejszając zadłużenie. Z makroekonomicznego punktu widzenia oznacza to jednak zmniejszenie konsumpcji i inwestycji, albowiem kanał bankowy w Polsce jest niesprawny w transferze oszczędności do podmiotów z deficytem środków. Banki znajdują się w większości pod kontrolą zachodnich właścicieli i wręcz rośnie ryzyko drenażu kapitału na zachód, o czym ostrzegano ponad dwa lata temu.

Zmiany zachowań konsumentów wskazują, że recesja w Polsce jest nieunikniona. Kolejny element przewidywań opublikowanych w  2009 r. potwierdza się.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Ośmielę się zaproponować "osierocony" temat: "opłacalność Polskiego rolnictwa, wczoraj, dziś, jutro".
  .
  Kraj bez rolnictwa (do czego chyba zmierzamy) jest... NIEWOLNIKIEM?
 • Będzie dobrze
  Zobaczycie że to wszystko doprowadzi do końca gospodarki spekulacyjnej, opartej na Kancie i na Nietzschem i wreszcie odrodzi się prawdziwa gospodarka rządząca się produkcją, usługami i handlem, tak jak było przez wieki.
  I to właśnie od Polski zacznie się powrót do normalności.
  Banksterzy wylądują w pierdlu lub 1,8 m pod trawnikiem (jeśli się będą stawiać).
  Wszyscy wokół będą zajęci swoją własną bidą a wtedy będziemy mieli szansę zrobić porządek w naszym kraju.

  Mamy nad całym Zachodem niebagatelną przewagę: przeżyliśmy komunizm i wiemy czym on śmierdzi.
  Jest wielu mądrych ludzi z potencjałem , znajomością świata i z jajami.
  Zobaczycie że jeszcze wszyscy będą ciągnąć do Polski jak muzułmanie do Mekki.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031