Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
76 postów 1593 komentarze

Tomasz Urbaś

Tomasz Urbaś - Przewodniczący Ruchu Wolność i Godność

Do Polski nadciąga recesja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zmiany zachowań konsumentów wskazują, że recesja w Polsce jest nieunikniona.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania nastrojów konsumentów w Polsce w listopadzie 2011 r. Gwałtownemu pogorszeniu uległy bieżący i wyprzedzający wskaźniki ufności konsumenckiej. Wskaźnik bieżący zdołował do –24,5 % przy czym najbardziej krytycznie oceniana jest zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei wskaźnik wyprzedający spadł do –31,6 % tj. do średniego poziomu w 2009 r. pierwszego roku recesji na świecie.

Nastroje konsumenckie w listopadzie wskazują na fiasko rządowej propagandy zielonej wyspy. Konsumenci zaczęli być sceptyczni. Ich sceptycyzm zaowocował pierwszymi symptomami adaptacji do ciężkich czasów kryzysu.

Narodowy Bank Polski poinformował, że w październiku 2011 r. konsumenci zwiększyli oszczędności w bankach o blisko 4 mld zł. Jednocześnie zmniejszyli zadłużenie z tytułu kredytów o 0,6 mld zł po raz pierwszy od stycznia 2011 r. (spłata kredytów świątecznych).

Decyzje konsumentów są spójne i racjonalne. Do nadchodzących wstrząsów przygotowują się zwiększając najbardziej płynne zasoby i zmniejszając zadłużenie. Z makroekonomicznego punktu widzenia oznacza to jednak zmniejszenie konsumpcji i inwestycji, albowiem kanał bankowy w Polsce jest niesprawny w transferze oszczędności do podmiotów z deficytem środków. Banki znajdują się w większości pod kontrolą zachodnich właścicieli i wręcz rośnie ryzyko drenażu kapitału na zachód, o czym ostrzegano ponad dwa lata temu.

Zmiany zachowań konsumentów wskazują, że recesja w Polsce jest nieunikniona. Kolejny element przewidywań opublikowanych w  2009 r. potwierdza się.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Ośmielę się zaproponować "osierocony" temat: "opłacalność Polskiego rolnictwa, wczoraj, dziś, jutro".
  .
  Kraj bez rolnictwa (do czego chyba zmierzamy) jest... NIEWOLNIKIEM?
 • Będzie dobrze
  Zobaczycie że to wszystko doprowadzi do końca gospodarki spekulacyjnej, opartej na Kancie i na Nietzschem i wreszcie odrodzi się prawdziwa gospodarka rządząca się produkcją, usługami i handlem, tak jak było przez wieki.
  I to właśnie od Polski zacznie się powrót do normalności.
  Banksterzy wylądują w pierdlu lub 1,8 m pod trawnikiem (jeśli się będą stawiać).
  Wszyscy wokół będą zajęci swoją własną bidą a wtedy będziemy mieli szansę zrobić porządek w naszym kraju.

  Mamy nad całym Zachodem niebagatelną przewagę: przeżyliśmy komunizm i wiemy czym on śmierdzi.
  Jest wielu mądrych ludzi z potencjałem , znajomością świata i z jajami.
  Zobaczycie że jeszcze wszyscy będą ciągnąć do Polski jak muzułmanie do Mekki.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930