Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
76 postów 1593 komentarze

Tomasz Urbaś

Tomasz Urbaś - Przewodniczący Ruchu Wolność i Godność

Upadek euro polską szansą

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zamiast błagać Niemcy o przywództwo wstańmy z kolan, zacznijmy przewodzić i zwyciężać.

 

Od kilku dni obserwujemy reżyserowany przez Niemcy spektakl "euro albo śmierć". Role drugoplanowe w odgrywającej widowisko trupie Merkel i Sarkoziego dostali oficiele w Polsce. Zaczęło się od Rostowskiego z jego wizją wojny i marzeniami o zielonej karcie. Potem dołączył Sikorski błagający na kolanach w Berlinie o zmiłowanie Niemiec nad drgającą w konwulsjach strefą euro. Kropkę nad "i" stawia Tusk obwieszczając koniec z żartami po dwudziestu latach bezprecedensowego zadłużania Polski, również przez siebie i swoich kumpli.

Upadek euro z pewnością wywoła potężny kryzys. Zgodnie z logiką międzynarodowych powiązań bankierów cios dotknie również największe gospodarki Europy Francję, Włochy i przede wszystkim Niemcy. Według ostrożnych szacunków Produkt Krajowy Brutto strefy euro spadnie o kilkanaście procent.

Recesja szybko dotrze za ocean. Nie tylko z uwagi na powiązania handlowe. Tajemnicą poliszynela jest wyemitowanie przez banki amerykańskie CDSów ubezpieczających od niewypłacalności państw europejskich. Ich realizacja to cios w banki amerykańskie.

Śmierć euro oznacza światową recesję. Globalne obniżenie aktywności gospodarczej zmniejszy popyt na surowce, w tym ropę naftową. Sztucznie napompowane ceny ropy naftowej realnie spadną godząc w gospodarki eksporterów ropy naftowej. Zapaści doświadczy w szczególności Rosja. Przypomnijmy, że zaledwie dekadę temu w 1998 Rosja przechodziła ciężki kryzys gospodarczy z powodu niskich cen ropy. W szczególności Rosja stała się wówczas niewypłacalna.

Głęboka światowa recesja na skutek upadku euro polepszy sytuację geostrategiczną Polski poprzez znaczące osłabienie dwóch największych sąsiadów, którzy po raz kolejny w historii knują nad polskimi głowami. W przeddzień upadku euro będące u szczytu powodzenia Niemcy i Rosja pozwalają sobie na propagandowe traktowanie Polski jako cieśniny między sobą.

Wkrótce Niemcy będą przez dziesięciolecia lizać rany gospodarcze. Rosja oprócz problemów wewnętrznych będzie bardziej podatna na presją strategiczną ze strony Chin.

W interesie Polski, jako najsilniejszej gospodarki Europy Środkowej jest objęcie przez Polskę przywództwa w regionie. Dzięki doświadczeniom instytucjonalnym Polska jest w stanie zapewnić państwom pomiędzy M. Bałtyckim, a M. Czarnym, Egejskim, Jońskim i Adriatykiem utrzymanie i poszerzenie wspólnego obszaru gospodarczego nawet w przypadku rozpadu Unii Europejskiej. Kraje regionu mogą wspólnie przeciwstawić się szaleństwu międzynarodowej spekulacji i zabójczemu spychaniu narodu za narodem w długi. Reorientacja kierunków eksportu złagodzi gospodarcze skutki kolapsu Unii Europejskiej.

Wspólnota Międzymorza to ok. 180 mln konsumentów i potężne rezerwy gospodarcze, które rozkwitną dzięki wspólnym inwestycjom infrastrukturalnym, edukacji i nauce. Wspólnota zmieni geopolitykę Europy równoważąc potencjał i Niemiec i Rosji. Narody Europy Środkowej staną się liczącym partnerem stosunków międzynarodowych dla zdruzgotanej Europy Zachodniej, Rosji oraz dla Chin.

Zamiast błagać Niemcy o przywództwo wstańmy z kolan, zacznijmy przewodzić i zwyciężać.

KOMENTARZE

 • kiedy i kim ?
  :(
 • Wstajemy
  Proszę realizowac wczesniejsze i obecne tutaj na NE zapowiedzi . Nie ma na co czekać.
  Zdaje się, że bardzo wiele osób na to czeka.
  Pozdrawiam
 • @radosław
  Wszystko konsekwentnie krok po kroku. Mimo, że nie zawsze widać ;-)
  Pozdrawiam
 • Sarkastycznie
  Nic z tego nie wyjdzie. Zamiast bowiem walczyć z eksportem technologii oszustwa będziemy: rozpamiętywać, świętować, czcić, upamiętniać, płakać, obrzydzać, wyśpiewywać i pisać wierszyki na cześć...
 • @nikander
  To nie moja bajka:

  "rozpamiętywać, świętować, czcić, upamiętniać, płakać, obrzydzać, wyśpiewywać i pisać wierszyki na cześć"

  To robią Ci co nie wiedzą, nie potrafią lub nie chcą działać twórczo, dynamicznie i pozytywnie.
 • @Tomasz Urbaś
  Tak sądzę, jednak "polskość" wciąga jak błoto. Proszę zatem na nią uważać.
 • @nikander
  Rzeczywiście, gdy kształtowała się nasza państwowość było więcej błota, bagien i puszcz. Teraz troszkę podeschło :-)
 • Urbaś
  wyjątkowo tutaj się z Tobą zgodzę, bo w obecnej sytuacji taka właśnie wizja powinna się pojawić w głowach polityków w Polsce. Tym bardziej. że nie trudno będzie znaleźć takiego co od zawsze był przeciwny wspólnej walucie europejskiej.
 • Czy to oznacza że wreszcie będę miał na kogo głosować w wyborach ?
  Przeczytałem program Ruchu Wolność i Godność i z całego szeregu słusznych postulatów w nim przedstawionych szczególnie jeden przypadł mi do gustu a mianowicie jedyna realna gwarancja wolności narodu jaką jest powszechne uzbrojenie narodu według modelu zbliżonego do szwajcarskich sił zbrojnych.

  Władza która nie boi się narodu , bo go nie oszukuje i nie okrada, nie ma nic przeciwko powszechnemu uzbrojeniu obywateli.

  Jeśli utrzymacie ten postulat to już wiem na kogo będę głosował w wyborach.
  Pozdrawiam
 • Najlepsze rozwiązanie to uciekać z UE.
  Ten kołchoz i tak bankrutuje, bo socjalizm zawsze kończy się albo wojną, albo upadkiem. Należy dążyc do tego co mówił Stefan Kisielewski "Wziąć za mordę i wprowadzić kapitalizm". Ważne jest również radykalne dozbrojenie armii, bo czerwona hołota jak ostrzegają nasi mężykowie może chcieć wojny, aby te wszystkie złodziejstwa ukryć w morzu krwi.
 • Tomasz Urbaś
  To żeś tekścik ku pokrzepieniu lajsnął.:)

  A to cała argumentacja:
  "Wspólnota Międzymorza to ok. 180 mln konsumentów i potężne rezerwy gospodarcze, które rozkwitną dzięki wspólnym inwestycjom infrastrukturalnym, edukacji i nauce."

  180mln konsumentów, bez środków? Wiec co najwyżej potencjalnych i ta liczba będzie się kurczyć szybko. Uwierz mi. Już się kurczy, tylko jeszcze nie katastrofalnie, ale bedzie katastrofalnie.

  "potężne rezerwy gospodarcze" bardzo ich jestem ciekaw.
  "wspólnym inwestycjom infrastrukturalnym" jakiekolwiek inwestycje wymagają środków, więc pewnie z tych potężnych rezerw.:p
  " edukacji i nauce" nawet gdyby podejść do tego poważnie to jest jakieś 20-50 lat pracy zanim będzie owoc i to są znowu srodki. Chodzi mi głównie o środki na ochronę i wdrożenia.
 • @Torin
  Oczywiście środki :-)
  Najpierw zedrzemy aurę tajemnicy jak to UE finansowała rozwój Polski. Zaboli. Wiele osób mówiło, że coś jest nie tak. Już wiemy co. Dowiedzieliśmy się również dlaczego. Premedytacja. Wstrząśnie.
  A potem wskażemy kto finansował np. inwestycje infrastrukturalne i... wykorzystamy różnicę siły nabywczej zwłaszcza na wschodzie Międzymorza.
  Za jedno pokolenie nie poznamy Europy i będziemy przecierać oczy jak odrodziliśmy Polskę.
 • @autor
  Reasumując, proponuje Pan kontynuowanie polityki zagranicznej, realizowanej przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wobec państw wschodniej Europy. Gdzie tu jakiś świeża myśl ?
 • najwyższa pora
  To co odstawił Sikorski to wszyscy widzą . Pytanie kiedy alias z takimi krajami jak Niemcy , Francja , Anglia wyszedł nam na dobre ? jakoś nie kojarzę z historii . A kiedy polityka Polski w naszym regionie wyszła na dobre ? Z historii jest parę przykładów . Będziemy się znowu motać jako państwo patrząc na zachód .
  A nasze miejsce jest tu w Europie wschodniej . Mamy kompleksy ? to najwyższy czas z nimi skończyć . Rozumiem politykę ś.p. Lecha Kaczyńskiego , z której się tak naśmiewano. Bonaparte, Hitler, gwarancje Francji i Anglii w przeddzień II wojny światowej ,wysiłek polskiego żołnierza od XVIII do XX wieku u boku innych z zachodu co one nam dały ?
  Nasza godność umarła wraz z Polską Jagiellonów. Czujemy się gorsi.Tak jak pozostałe narody tego regionu. Niemcy kiedyś stwierdzili ,że jesteśmy podludżmi ,i należy nas w ten sposób traktować. Czy to się zmieniło ?
  Polak jest dobry jak pracuje za 5 euro . Polak jest zły jak chce być uznany za mniejszość w Niemczech. Trzeba być krótkowzrocznym by uważać, że ten "cały zachód" jest w naszym interesie.
 • @Alan Parsons Project
  "kontynuowanie polityki zagranicznej, realizowanej przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wobec państw wschodniej Europy. Gdzie tu jakiś świeża myśl ?"

  Może jakiś link z wyłożoną ideą LK? Oprócz ratyfikacji traktatu z L. oczywiście...
 • Papier, nawet elektroniczny, wszystko zniesie
  słowa
  słowa
  słowa

  Jak w starym dowcipie:

  Czemu nie strzelacie?
  Bo nie mamy armat, Najjaśniejszy Panie.
 • @nonscolar
  Ależ mamy i armaty i amunicję. Trzeba myśleć niekonwencjonalnie :-)
 • @Tomasz Urbaś
  Niestety nieprawda. To tylko slogan.

  Trzeba myśleć sensownie.

  Pozdrawiam
 • @nonscolar
  "Niestety nieprawda. To tylko slogan."

  Jestem uparty. Będzie lepiej :-)
 • Niemcy, a euro
  http://wiadomosci.wp.pl/title,Euro-to-nie-byl-dobry-pomysl,wid,14049367,wiadomosc.html?ticaid=1d7fd
 • @Tomasz Urbaś
  "Jestem uparty. Będzie lepiej :-)"

  Być może w dłuższej perspektywie pokolenia jak Pan napisał.

  Niestety w najbliższych latach Wschodnia Europa to będzie ugór finansowo-gospodarczy.

  Ogólnie też jestem dobrze nastawiony.
  To co się dzieje teraz w świecie zachodnim to z perspektywy czasowej będzie największą zmianą
  od czasów rewolucji przemysłowej.
 • Ceny ropy pójdą raczej do góry.
  "Globalne obniżenie aktywności gospodarczej zmniejszy popyt na surowce, w tym ropę naftową. Sztucznie napompowane ceny ropy naftowej realnie spadną godząc w gospodarki eksporterów ropy naftowej."


  Nie wydaje mi się, żeby ceny ropy spadły, a raczej zdecydowanie wzrosną.
  Kilka możliwych przyczyn:
  - wystarczy mały zamach na tankowiec w kanale Sueskim i tankowce będą musiały opływać dookoła Afrykę. Wzrosną również ceny ubezpieczeń takich transportów.
  - upadek tronu w Arabii Saudyjskiej- bardzo prawdopodobny.
  - uderzenie na Iran i ogólna zadyma na BW

  Ruskie jeszcze nieźle na tym zarobią.
 • @SmokWschodu
  Wojna to nieco inny czynnik w tej układance.
 • ..
  ,, Mówienie ,,Sikorski, ty idioto”, jest OK. ”

  (fragment wypowiedzi Radosława Sikorskiego z 9 maja 2011 roku)

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Sikorski.jpg

  http://www.tvn24.pl/0,1702396,0,1,8222sikorski--ty-idioto--jest-ok-do-gazu-_-juz-nie,wiadomosc.html
 • @Tomasz Urbaś
  Łapie sprawę panie Tomku ale chciałoby sie jakoś przyśpieszyć:)
  Mam nadzieje, ze czekanie warte jest tego.
 • @Tomasz Urbaś
  Nie mamy ruchu, wasz WiG to kanapa bez znaczenia acz pomysły z programu można rozważać poważnie. Tego brakowało w polityce, sami systemowcy, cóż zmieni Solidarna Polska, nowe opakowanie starego towaru-programu. WiG nie urośnie do siły PO, zatem co? Pan Opara ma swój mikroruch, Pan Szeremietiew swój miniruch, my mamy swoje marzenie o wielkim, wielomilionowym ruchu katolickim. Czy nikt nie rozumie że trzeba to spiąć czym prędzej w całość, w blok, front, konfederację, konwent?

  I to wykorzystując akcję Solidarna Polska, zaraz po nich na fali zainteresowania alternatywnymi projektami do PiS. Słowem w styczniu, bo kto wie co będzie do lata, ba do wiosny.

  Całościowy ruch ma bratać już istniejące byty jak WiG, UPR itd setki partii, organizacji, grup, media, oraz ma pozwalać na tworzenie nowych ruchów, nurtów. O tym wszyscy zapominają, bo dbacie jedynie o swoje szyldy. To należy ułatwić. Zebranie kanap nie wystarczy. Jak tworzyć zupełnie nowe ruchy od zera, na jakim pomyśle? Ano podzielić to tematycznie. Przykładowo:

  -katolicy
  -liberałowie
  -sekciarze (żartuję, ale masa tu takich ludzi deczko nawiedzonych)
  -narodowcy
  -emeryci i renciści
  -matki i ojcowie
  -młodzież
  -przedsiębiorcy
  -rolnicy
  -antysystemowcy :) itd
  - ooo blogerzy-NEonauci

  Rozumiesz mniej więcej? Wzorcowy statut i poleci wg wzorca takiego samego dla każdego ruchu obywatelskiego. Można należeć do kilku. I wtedy zyskamy poparcie, organizacja ruszy, przebijemy PiS i Solidarną Polskę pomysłami. Sam WiG to bicie piany z tych samych paru jaj. Chcesz się przebić, to tylko jako oddział w wielkiej armii obywatelskiej. Najpierw jednak musisz pomóc taką armię stworzyć, cóż że masz oddziałek swój, majora Hubala Mariovana, to daj rozkaz i szturmujcie system... blogami? Koalicją z UPR, komitetem NE co nie może zebrać zapas 2 tys podpisów? Ja mam zero, oni zero, więc razem mamy tyle żeby wygrać wybory by żyło się lepiej, a kraj rósł w siłę i dostatek?

  I kluby.
  np Niepodległa Polska w Potrzebie :) Wręcz najłatwiej będzie zacząć od klubów nieformalnych, od zwykłych spotkań ludzi w danym mieście, gminach też jeżeli będzie dość chętnych. Chyba np ludzie zechcą pogadać z Romualdem Szeremietiewem, trójkami do misji w teren itd To dobry szablon na zbieranie ludzi, coś musi być na lep. Albo ogłaszać że wódka za darmo będzie.
 • @Tomasz Urbaś
  A powiedz mi jeszcze taką, rzecz.
  Jak sie euro zawali, to rozumiem "kłopoty" bedą miały wszystkie kraje strefy. Rozumiem - zdechnie nam export. Masz oczywiście pomysł jak zbilansować ten fakt podażą wewnętrzną i to od razu, nie za pokolenie.
  Czy to jest jeden z tych pomysłów, co balcerka. Będzie świetnie, nic się nie martwcie, ale na razie trzeba dorobić dziurek w pasku do zaciskania.
 • @Torin
  Tak na marginesie sie wtrącę:)
  Jak obserwowałem tworzenie programu na WiG, to raczej domyslam sie, ze maja głowę na karku i raczej maja alternatywę na tę naglą sytuację i tę długofalową.
 • @radosław
  No ok, bardzo fajnie! Ja też mam taką nadzieję, że mnie zaraz Tomek olśni obuchem plana swojego. To nie był zazut, ja sie dopytuję jeno.:)
 • @Torin
  Jak sie euro zawali, to rozumiem "kłopoty" bedą miały wszystkie kraje strefy. Rozumiem - zdechnie nam export.

  Co nam niby zdechnie ?
  Jesteśmy europejska trzodą hodowlaną tak jak cała masa środkowo europejska . Polska jest IMPORTEREM. Kiepskie produkty /zawsze gorsze niż np w RFN -nie / po kosmicznych cenach to nasz znak firmowy.
  Co niby mamy exportować skoro nawet zboże i węgiel importujemy ?
  Opieranie wizji rozwoju na chlewni konsumpcyjnej to podstawa przyszłej porażki liberałów, oczekiwanie powiększenia stada do 180 miolionów to już pasterskie zapędy świniopasa dbającego o interes korporacji .

  Wstańmy z kolan i do ……chlewa truchcikiem ….

  BÓG HONOR OJCZYZNA !!!
 • @Autor
  > "Upadek euro z pewnością wywoła potężny kryzys."

  Dlatego euro nie upadnie. W najgorszym razie zrezygnują z tej waluty Grecy (może ktoś jeszcze). Wtedy będzie potrzebny jakiś ruch marketingowy, który przykryje szybko to zdarzenie. No i jest taki jeden kraj rządzony przez idiotów, który chętnie wejdzie w miejsce Greków. Z nami nie będzie takich problemów jak spłata dowolnego zadłużenia. Mamy jeszcze do opchnięcia ziemię, surowce naturalne, trochę infrastruktury i niewolniczą pracę (starzejące się społeczeństwo niemieckie potrzebuje coraz więcej posługiwaczy).
  Proponuję więc nie dzielić skóry na niedźwiedziu.
 • @rip LunarBird CLH
  Takich z brzemieniem polskości to mamy od co najmniej 300 lat na pęczki.
  Strącenie jednego patafiana nic nie da. Zresztą niezła liczebnie reprezentacja go wybrała.
  Tutaj potrzeba jakiejś głębokiej przemiany i wyzwolenia we własnych umysłach. Inaczej nic z tego nie będzie.
 • @jax
  Jaxiku miły! moze i mamy handel zagramaniczny ujemny, ale on jest ujemny trochę. Jak się Euro złoży, to on się zrobi ujemny bardzo. Większość naszego exportu to rzesza zdaje się i strefa euro. Poza tym nie rozpaczam tu nad samym deficytem handlu w tej chwili, mówię o oczywistych zwolnieniach i skoku bezrobocia do powiedzmy...25%. Tego wykazywanego, bo faktycznie, to będzie gdzies 30-40%. Pomogą tu z pewnością te utajone potężne rezerwy, albo eutanazja.:)
 • @Torin
  Pomogą tu z pewnością te utajone potężne rezerwy, albo eutanazja.:)

  :)))))

  5 x *

  :))))))
 • @autor
  Jest idea. Czas zbierać pieniądze.
 • @janwia
  święte słowa.
  Oswobodzając się od ruskiego buta ślepo wciąż jedyną drogę rozwoju widzieliśmy na zachodzie podczas gdy należało się skoncentrować na sobie. Nie wschód, nie zachód tylko MY, a tak sami wepchaliśmy się z jednego pręgieża pod drugi i jak widać wciąż nie możemy otrzeźwieć.
  zdRadek sam nie wie do kogo z wazeliną lecieć: Niemcy, Anglia, Francja i USA bo przeca tylko oni się liczą. Nic bardziej mylnego można iść drogą zacieśniania współpracy z krajami z regionu jednak do tego trzeba suwerenności i oczyszczenia bo agentury skutecznie dbają by nasza okolica była skłócona, a z resztą nie bardzo się dziwię południowym sąsiadom, że nie chcą z nami gadać skoro wiedzą, że u nas wciąż karty rozdają skorporacjonowane czerwone pająki. Po oczyszczeniu atmosfety na naszym podwórku moglibyśmy stanąć na czele naszego regionu.
 • @rip LunarBird CLH
  Alternatywa jest zawsze. Oddać nieważny głos na znak protestu albo nie głosować wogóle. Nie uznaję czegoś takiego jak wybieranie mniejszego zła. Tam gdzie dasz swoją uwagą tego przybywa, tego nagle staję się więcej. Prawo Przyciągania, prawo znane w psychologi, prawo wielokrotnie opisywane w Biblii. Działa bezwzględnie.
  Jak taka masa ludzi oddaje głos na mniejsze zło. To rozrasta się on bardzo szybko do potężnych rozmiarów.
 • @rip LunarBird CLH
  toteż napisałem nie głosować wogóle albo oddać nieważny głos na znak protestu. Wyrwał Pan to z kontekstu.

  Czyli jakaś alternatywa do głosowania na PO istnieje.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031