Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
76 postów 1593 komentarze

Tomasz Urbaś

Tomasz Urbaś - Przewodniczący Ruchu Wolność i Godność

Wzrost cen. RPP pod ścianą.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Coraz więcej przemawia za tym, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zmuszona wcześniej, czy później dokonać podwyżki stóp procentowych.

Narodowy Bank Polski opublikował dane o inflacji bazowej w listopadzie 2011 r. Po informacji GUSu o wzroście inflacji w listopadzie do rekordowego poziomu 4,8 % rocznie, nie ma wielkiego zaskoczenia, że inflacja bazowa bije rekordy. W szczególności inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii sięgnęła 3 % w skali rocznej.

Zdecydowanie powyżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (2,5 %) jest nie tylko ogólny wskaźnik inflacji, ale również inflacja bazowa. Praktycznie nie do obrony pozostaje argument, że za inflację w Polsce odpowiadają „oni” gdzieś tam za granicą, spekulujący cenami energii i kursami walutowymi. Wygląda na to, że władze monetarne w Polsce z premedytacją tolerują wzrost cen w naszym kraju.

Jednak coraz więcej przemawia za tym, że RPP będzie zmuszona wcześniej, czy później dokonać podwyżki stóp procentowych. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie 2011 r. wzrosły aż o 8,9 % w stosunku do listopada 2010 r. Ten wzrost najprawdopodobniej wkrótce będzie przenosił się na ceny detaliczne.

Dzisiaj swoje kolejne posiedzenie odbywa Rada Polityki Pieniężnej.

KOMENTARZE

 • czepiam się
  "W dniu dzisiejszym" - proponuję zwykłe "Dzisiaj" :)
 • @p4wel
  Ależ proszę :-)
  Dziękuję, pozdrawiam
 • bez komentarza
  To , plus euro po 4,9 zł pod koniec roku, plus wyższy cena ON od nowego roku, plus wyższe ceny energii elektrycznej i mamy new world order.
 • Nich mi to ktoś wyjaśni.One podnoszą np. ceny paliw
  To powoduje wzrost cen, A ONE, PODNOSI MNIE STOPY KOSZTY POŻYCZKI.DLACZEGO ZAWSZE MNIE W DU-PE BIJĄ.
 • @liberalkonserwatywny
  Podejdź na osiedle, to postawię ci następną flaszkę denaturatu.
  Ale tekst fajny :-)
 • Nie jestem fachowcem
  ale wydaje mi się że od kilku lat oficjalny wskaźnik inflacji jest niższy od rzeczywistego.
 • Klepsydra spuszcza juz piaseczek
  Wiadomo, że RPP nie wcześniej, ale jak najpóźniej dokona podwyżki stóp procentowych, żeby opóźnić jak najbardziej moment, kiedy wszystko i tak wywali się do góry nogami, albo jak kto woli rzpierdooooli. Będą się bronić, gryźć i kopać, ale koniec i tak jest już dzisiaj znany. Tam na górze odwrócono już klepsydrę
 • Żaden polski polityk nie zasługuje na szacunek chociażby dlatego:
  ------------------------------------
  Z Polską naszą Ojczyzną jest źle, coraz gorzej...

  Wszyscy polscy politycy lecą z nami, Narodem i naszą Ojczyzną w bambuko, wszyscy łącznie z rządem i Prezydentem - wiedzą że prawo gospodarcze napisane jest pod zachodnie firmy które co 3-4 lata zmieniają nazwę lub właściciela. Nie płaca żadnych podatków jedynie podatek od wynagrodzeń pracowniczych a te są niziutkie, ale za to wyprowadzają z Polski ogromne pieniądze - dzięki temu Polska biednieje, polskie firmy padają jedna po drugiej, naród biednieje, a wystarczyło tak jak proponowałem kiedyś - obniżyć ZUS i podatki a nasza Ojczyzna rozwijałaby się w zawrotnym tempie a Polacy żyli by godnie i dostatnio!

  Dzisiaj mamy jedynie jedno wielkie zakłamanie ze strony wszystkich polityków, a robią to tylko po to by nie stracić "koryta" które jest wciąż pełne dzięki nam, Narodowi polskiemu - politycy jednak mają nas Polaków głęboko w d...e im zależy jedynie na kasie, czyli na pełnym "korycie" ...

  Proponuję więc prawdziwym Polakom:
  "Co zrobić aby przerwać upadek naszej Ojczyzny":
  http://iskry.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=11705&Itemid=4

  Zaczniemy działać wśród ludzi i dla ludzi, przygotujemy wiele projektów ogólnospołecznych do sejmu by zmienić Polskę i uratować nasza Ojczyznę za która ginęli i przelewali krew nasi przodkowie!
 • Panie Tomaszu,czy mozna straty Polski po zwiazku z unia ujac jn:
  1. wyprowadzanie z polakow -kasy przez obce banki---ok 60mld zl /r
  2. procenty dlugu ok 40mld/r
  3 wyprowadzanie kasy tzw konto bledow ok 65 mld zl/r
  4.oplata dla uni ok 15 mld zl/r
  5 strata na emiji pieniadza /oddawany obcym / tj ok 3%PKB tj ok 55mld zl/r
  6. zasilki dla bezrobotnych ,po likwidacji przemyslu-ok 5mld zl/r
  7 .ceny lekow ok 2 razy takie drogie jak na zach-to tez placenie im ok 3,5 mld zl extra.
  Co jeszcze tu mozna dodac w naszych stratach POLSKI??
 • @Andrew08
  Interes Niemiec na przyjmowaniu np. Polski do Unii to majstersztyk. Finansowy majstersztyk. Poznamy go w 2012 r. To będzie szczególny rok :-)
 • Sprytnie trzeba przyznać
  Ruch z wykupem papierów dłużnych był sprytny i wyprzedzający.

  Wychodzi na to że prorokowane przez Pana ataki spekulacyjne nie będą tak silne jak to się pierwotnie wydawało.

  Ot cwaniaczek Jaśko , Vincko , Jacko czy kto go tam wie.

  Katastrofa przechodzi bokiem albo nadchodzi "zbukiem" takim raczej wielkanocnym.

  No mamy jeszcze kilka dni ale huraganu raczej nie będzie. Ciemne proroctwa się niestety rypną . Jeżeli giełdy zaczną rok plusem a tak pewnie będzie no to ... nęcenie leszczy ruszy na całego.
 • @Tomasz Urbaś
  Czyli przykręcanie śruby kredytobiorcom znowu o pół obrotu będzie. Lichwa w górę. Ile wytrzymają ci spłacający raty na styk, albo rolowaniem... Taka zabawa może potrwać rok, a może jednak wiele lat. Może być krach odpalony w dowolnym momencie jako narzędzie, alibi, pretekst do zmian.

  Akcja globalna, a przynajmniej w skali UE.

  Mniej kredytów (coraz droższa lichwa), mniej kreacji pieniądza, mniejsze obroty, stagnacja, ubytek wpływów podatkowych, większy deficyt i cały ten cyrk z zadłużeniem wreszcie pierdyknie za rok. Tylko że znowu większe oprocentowanie lokat co może system uratować (plus pożyczanie rozmnożonych w MFW kwot i dalsze ich mnożenie w naszym systemie bankowym) i pytanie czy Polacy odważą się trzymać duże pieniądze w bankach "polskich". Będzie skłonność do oszczędzania na lokatach? Nie ma frajerów, zapewne dzielą to cwane ludziska na odpowiednie kwoty. Duże czyli takie ponad gwarancje rządowe w razie draki. Rządowe czyli podatników. Gwarantujemy złodziejom stabilność. Niebywały system.

  Podwyżki stóp oceniam z zasady negatywnie.
 • @autor
  "(...) władze monetarne w Polsce" ??

  Chyba pseudo władze monetarne - przecież oddaliśmy prawo tworzenia pieniądza w ręce "międzynarodowych" finansistów (głownie z Wall Street i London City), to co zostało to tylko namiestnikowanie!

  Rozumiem, że aby niezorganizowany "tłum" pojął że gra toczy się o jego wolność, trzeba na początku porozumiewać się językiem którego go wyuczyli ówcześni "władcy pieniądza" i stopniowo wprowadzać go w meandry.. wojny o pieniądz:

  http://oburzajciesie.nowyekran.pl/post/27816,wojna-o-pieniadz-prawdziwi-wladcy-tego-swiata-rzadza-z-ukrycia

  GORĄCO POZDRAWIAM!
 • @Archetyp
  "Chyba pseudo władze monetarne - przecież oddaliśmy prawo tworzenia pieniądza w ręce "międzynarodowych" finansistów (głownie z Wall Street i London City)"

  Refleksja, dzisiaj Barosso ujadał na Orbana a propos "niezależności" węgierskiego banku centralnego. Niezależności. No od rządu rozumiem. Ale czy jest to niezależność od ośrodków zagranicznych - emitentów i obsługujących emisje obligacji wchodzących w skład oficjalnych rezerw. A tu już mam zasadnicze wątpliwości...
 • te barany z rządu
  przez 4 lata nic nie zrobili tylko podnosza podatki ,zabierają kasę na emerytury,podnoszą ceny i jeszcze zadłużają nas! I jeszcze mówia że to dla naszego dobra, oszuści!
  W ten sposób gospodarkę się rujnuje, wzrasta bezrobocie i bieda a wiadomo jak jest bieda to sprzedaż maleje bo za co ludzie maja kupowac jak im na opłaty nie starcza. Myslą tylko o dzisiejszym dniu aby kasy troche dostać a jutro niech się wali.
  Ciekawi mnie na co te olbrzynmie kredyty zaciagneli bo nigdzie nie widać poprawy? - pewnie dużo poszła do ich kieszeni - powinni się rozliczyc z pozyczek i kredytów jakie zaciągneli przed społeczeństwem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031