Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
76 postów 1593 komentarze

Tomasz Urbaś

Tomasz Urbaś - Przewodniczący Ruchu Wolność i Godność

USA i świat coraz bliżej recesji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Podobnie jak w 2008/2009 recesyjna fala synchronizuje się w skali międzynarodowej, co poprzez handel zagraniczny i ekspandujące kryzysy zadłużeniowe negatywnie wpłynie na globalną dynamikę gospodarczą.

W dniu 27 stycznia 2012 r. Biuro Analiz Ekonomicznych (amerykański GUS) poinformowało, że Produkt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w 2011 r. o 1,7 % w stosunku do 2010 r. W 2010 r. wzrost PKB wyniósł 3,0 %. Dane nieprzyjemnie zaskoczyły obserwatorów.

Wzrost prywatnych wydatków konsumpcyjnych utrzymał się na umiarkowanym poziomie 2,2 % (2,0 % w 2010 r.). Bardzo znacząco spadła dynamika prywatnych inwestycji z 17,9 % w 2010 r. do 4,7 % w 2011 r. Negatywny wpływ na amerykański PKB miał eksport netto (tradycyjny amerykański deficyt handlowy) oraz wydatki sektora publicznego. Te ostatnie spadły o 2,1 % w 2011 r. (wzrost o 0,7 % w 2010 r.). Stawia to w dwuznacznym świetle amerykańską retorykę wobec Europy. Amerykanie namawiają Europejczyków do nie wprowadzania oszczędności budżetowych oraz do drukowania euro. Sami pod wpływem kryzysu z podniesieniem przez Kongres progu zadłużenia publicznego (osiągnięcie limitu 100 % PKB) zaczęli oszczędzać.

Zmniejszenie prywatnych inwestycji sygnalizuje rosnącą niepewność przedsiębiorców, co do przyszłości amerykańskiej gospodarki. Znamienne są tu dane za czwarty kwartał 2011 r. PKB wzrósł w nim o 2,8 %, przy czym prywatne inwestycje wniosły 2,35 % do tego wzrostu, w tym nakłady na wzrost zapasów 1,94 %. Rosnące w ostatnim kwartale 2011 r. zapasy mogą sygnalizować problemy ze zbytem. Dynamika PKB bez wzrostu zapasów wynosi w czwartym kwartale 2011 r. zaledwie 0,86 %.

Do przedstawionych przez Amerykanów danych należy podchodzić z dużą ostrożnością. Biuro Analiz Ekonomicznych ujawniło również, że wskaźnik cen PKB w czwartym kwartale 2011 r. wyniósł zaledwie 0,4 %, przy poziomie 2,5-2,6 % w pozostałych trzech kwartałach 2011 r. Albo popyt w gospodarce amerykańskiej dramatycznie kurczy się, co skutkuje zdecydowanie wolniejszym wzrostem cen i kiepskimi perspektywami. Albo Amerykanie zaniżyli dynamikę cen PKB, aby podbić dynamikę realnego PKB. Przy dynamice cen w IV kwartale na poziomie I-III kwartału 2011 r. dynamika amerykańskiego PKB w IV kwartale byłaby rzędu zaledwie 0,7 %. W połowie 2011 r. Biuro Analiz Ekonomicznych dokonało poważnej rewizji dynamiki PKB za lata 2003-2010 m.in. korygując do rekordowo niskiego poziomu dynamikę PKB w krytycznym 2009 r. z -2,6 % do -3,5 % (spadek).

Rosnące zapasy i symptomy presji deflacyjnej to złe prognostyki dla amerykańskiej gospodarki w 2012 r. Korespondują one z coraz gorszymi prognozami dla Unii Europejskiej. Również druga gospodarka świata Chiny, zdecydowanie zwalnia. Podobnie jak w latach 2008/2009 recesyjna fala synchronizuje się w skali międzynarodowej, co poprzez handel zagraniczny i ekspandujące kryzysy zadłużeniowe (fiasko programów ograniczania deficytów budżetowych w warunkach recesji) negatywnie wpłynie na globalną dynamikę gospodarczą.

KOMENTARZE

 • tak...tak ...świat się ekonomicznie zapada...
  a Polska TO ZIELONA WYSPA i przeczy pańskim tezom...a ci biedni Amerykanie to według tych pańskich wykresów ...jak sami twierdzą kupią najwyżej kilka puszek COCA COLI mniej w roku...
 • @val
  Słyszeliśmy to samo w 2005 i 2006 r. np. od prezydenta USA i ówczesnego szefa FED-u.
  Serdecznie pozdrawiam :-)
 • @Tomasz Urbaś
  szanowny panie a ja jako dowód tylko zapytam czy te pańskie wykresy i pańskie narzekanie w jakikolwiek sposób mogą wykazać ograniczenie zasobności pąńskiego stołu ??? jak to się przekłada na pańskie możliwosci finansowe ,czy moze pan podać przykład ze obecny tzw kryzys spowodował że pan albo pańska rodzina głoduje ???...
 • @val
  Stosuje Pan błędną metodologię statystyczną.

  Serdecznie pozdrawiam :-)
 • @Tomasz Urbaś
  szczerze panu wyznam że ja stosuję raczej zdroworozsądkową metodę oceny sytuacji ,i lepiej na tym chyba wychodzę niż szanowny pan,po prostu widzę sytuację tak jaka ona jest a nie tak jakby chcieli to widzieć nawiedzeni specjalisci wzajemnie sobie wrogich opcji zwłaszcza tej strony która ideologię traktuje zbyt poważnie...
 • a tak dla rozładowania.. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=yfT-ISOwRtw&feature=player_embedded


  Pokój
 • KOMU WIERZYĆ? PANIKARZOWI URBASIOWI CZY FIREROWI HERR TUSKE ?:)
  Tomasz Urbaś:
  "...W dniu 27 stycznia 2012 r. Biuro Analiz Ekonomicznych (amerykański GUS) poinformowało, że Produkt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w 2011 r. o 1,7 % w stosunku do 2010 r.....

  ...Dynamika PKB (USA) bez wzrostu zapasów wynosi w czwartym
  kwartale 2011 r. zaledwie 0,86 %.
  Do przedstawionych przez Amerykanów danych należy podchodzić
  z dużą ostrożnością. Biuro Analiz Ekonomicznych ujawniło również,
  że wskaźnik cen PKB w czwartym kwartale 2011 r. wyniósł
  zaledwie 0,4 % ...."

  Tomasz Urbaś:
  "...W dniu 27 stycznia 2012 r. Biuro Analiz Ekonomicznych
  (amerykański GUS) poinformowało, że Produkt Krajowy Brutto
  Stanów Zjednoczonych wzrósł w 2011 r. o 1,7 % w stosunku
  do 2010 r.....

  ...Dynamika PKB (USA) bez wzrostu zapasów wynosi w czwartym
  kwartale 2011 r. zaledwie 0,86 %.
  Do przedstawionych przez Amerykanów danych należy podchodzić
  z dużą ostrożnością. Biuro Analiz Ekonomicznych ujawniło również,
  że wskaźnik cen PKB w czwartym kwartale 2011 r. wyniósł
  zaledwie 0,4 % ...."

  GW-no dzisiaj:
  "GUS ogłosił, że w całym 2011 roku wzrost PKB wyniósł 4,3 proc.
  Z kwartału na kwartał zwolnił z 4,4 do 4,2 proc. PKB. ....
  po zaskakująco dobrych danych w drugim kwartale i nie
  najgorszych w trzecim......W 2012 roku czeka nas wzrost
  gospodarczy na poziomie 2,3 proc. Ale to minimum, może być
  lepiej. Pierwszy kwartał będzie
  wciąż całkiem mocny, szczególnie dzięki pogodzie."
  -------------------------------------------------------

  Urbasiowy "wskaźnik cen PKB" - co to za tajemniczy wskaźnik ?:)

  ujawniony przez amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych ?

  Do tego wzrósł katastrofalnie tylko o 0,4 % !

  Widać, że Myszki Miki podobnie szyfrują tajemniczymi wskaźnikami

  swoje klęski jak to robi w Polsce rostkowski z polszewicką huntą

  Donka-Folksdojcza :)
 • @val
  rozeznaj się jak liczony jest PKB. Do tego dodaj hokus-pokus szanownego Rostowskiego. Może zobaczysz wtedy coś innego.
 • @Zbigniew-Grzymski
  Artykuł dotyczy USA, GW pisze o Polsce.
  Wskaźnik cen PKB (inaczej deflator) to wskaźnik zmian cen towarów i usług, które są uwzględniane w PKB, umożliwia przejście z danych nominalnych na realne. Jest szerszy (generalnie o dobra inwestycyjne, eksport i import) od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (potocznie inflacja).
  Co do Polski czekam na publikacje danych o PKB w czwartym kwartale, na razie są tylko roczne.
  Serdecznie pozdrawiam.
 • @val
  Widzę, że stronnicy teorii ekonomicznej "tu i teraz" czują się wspaniale, zresztą tak samo jak i ich głosiciel.
  Procesy ekonomiczne przebiegają z różnym natężeniem w różnych okresach czasu i podlegają zaburzeniom o charakterze obiektywnym, a bardzo często o charakterze "antropogenicznym", czyli mówiąc wprost zaburzeniom spowodowanym zamierzonymi lub nie, działaniami ludzi.
  Niektóre zamierzone działania mogą przesuwać w czasie zaistnienie pewnych wydarzeń, na wzór specyfików medycznych, które co prawda nie powodują wyleczenia, ale przedłużają życie choremu.
  Z doświadczenia historycznego wiemy, że rozwiązaniem narosłych problemu było wywoływanie wojen, by w kurzu bitewnym i szczęku oręża załatwić to co wydaje się niemożliwe w czasie pokoju.
  Problemem , który różni obecny czas od poprzednich jest to, że do kurzu i szczęku z poprzednich okresów, mógłby dojść jeszcze las grzybów....atomowych. I nad tym radzą "starsi i mądrzejsi", jak wykiwać przeciwnika, by samemu nie znaleźć się w lesie....atomowym.
  Maja co prawda systemy schronów pozwalających na przeżycie paru lat, mają banki nasion w lodach północy, mają cała "arkę Noego", ale niepewność pozostaje.
  Niech więc Pan przeżuwa swoje dobre samopoczucie, nie obciąża szarych komórek, wszak jakby co do czego doszło, to zapewne ja i Pan i Pan Urbaś podzielimy ten sam los.
 • @Zbigniew-Grzymski
  Ja tylko chcialbym sprostowac pisownie nazwiska. Naszym "magikiem"
  jest Rostowski a nie Rost(k)owski. Robie to dla tego ze mam znajomych o tym nazwisku (k) i uwiezcie mi oni nie chca miec nic wspolnego ze "slawa pana Rostowskiego".
 • Drobna uwaga
  Przecież PKB to głównie ściema dla naiwnych.

  Radzę postudiować, jak się go liczy. W stanach niestabilnych (nieliniowych), wzrost lub spadek PKB o niczym nie świadczy. Może byś tylko jednym z parametrów (i to niekoniecznie najważniejszym).

  Czy to, że od "dawna" mamy większy wzrost PKB od Niemiec ma rzeczywiste przełożenie na "doganianie" niemieckiej gospodarki i wzrost znaczenia gospodarczego Polski w Europie?

  Czy my zaczynamy dominować w Europie, czy Niemcy - ze swoim "mizernym" wzrostem?

  Pytanie retoryczne.
 • @nonscolar
  U nas jest tak, bo miejscowi macherzy od statystyki i PKB wliczają za duży udział w PKB usług z czarnej strefy(np. prostytucja, a ostatnio wzięli się za niańki i doliczją co się da, by "zielona wyspa" nie zatonęła" w oceanie kryzysu światowego i strefy euro, wszak wstyd by było, aby tonąca wyspa POżyczała innym krypom w POdobnej sytuacji) metodą szacunkową.
 • @35stan 21:41:06
  świetny komentarz...trudno się z nim nie zgodzić ...oprócz jednej rzeczy ...ci co nami rządzą w tej chwili mimo wielkich tarć i konfliktów interesów nie posuną się do użycia broni atomowej ...niech pan to przyjmie za pewnik ,natomiast ci ,,NOWI" w klubie tacy np. jak IRAN w przyszłosci już nie dają tej pewnosci ...rozumiemy się ??? myślę ze do pana dociera teza że ci starzy w klubie ,,grzyba " walczą o zyski ekonomiczne ,a ten potencjalny nowy kieruje się ideologią ...i to jest grożne dla wszystkich pozostałych...dotarło ???
 • panie TOMASZU...
  hi..hi..ta recesja to tylko jeden z efektów ,,wojny ekonomicznej" toczonej o nowy podział Świata...jakby pan lepiej pochylił się nad polem walki to by pan już dostrzegł zbliżający się koniec i wielką przegraną akurat tych których pan usiłuje tak wspierać..oni już są na straconej pozycji ,usiłowali grać przede wszystkim swoimi zasobami ropy i gazu ,ale w wyniku ostatnich odkryć złóż gazu choćby w Izraelu ,samowystarczalnosci Ameryki ,czy już obecnie też Unii,wojna ekonomiczna jest przez tą opcję juz PRZEGRANA ... Unia przekierowuje NABBUCO na złoża gazu na wodach terytorialnych Izraela....stąd taka pewność w ogłoszeniu embarga na dostawy z Iranu...pański świat pada właśnie na kolana ...
 • @val 10:02:51
  masz intelektualisto się z czego cieszyć. Tylko, Twoje dzieci i wnuki w tym Twoim wymarzonym świecie będą z chipem w d.... robiły bez udziału swojej woli , na Tych Twoich pomazańców.(jeśli przeżyją). Gratuluje wyborów. Kim trzeba być , by takich wyborów dokonywać?
 • @val 10:02:51
  "...pański świat pada właśnie na kolana ..."

  Ma Pan zdecydowanie błędne informacje.

  "złóż gazu choćby w Izraelu ,samowystarczalnosci Ameryki ,czy już obecnie też Unii,wojna ekonomiczna jest przez tą opcję juz PRZEGRANA ... Unia przekierowuje NABBUCO na złoża gazu na wodach terytorialnych Izraela."

  Pisze Pan o gazie, a w artykule (http://urbas.nowyekran.pl/post/49618,drugie-dno-kryzysu ) poruszyłem temat ropy. Gaz to problem głównie dla Rosji. I bardzo dobrze...

  Serdecznie pozdrawiam :-)
 • @val 10:02:51
  A propos ropy. Jedno z ramion światowego żandarma oszacowało wzrost cen ropy po wstrzymaniu eksportu przez Iran o 20-30 %.

  http://www.moneynews.com/Markets/IMF-Iran-Oil-Crude/2012/01/26/id/425568

  Któż to taki? Ano Międzynarodowy Fundusz Walutowy Panie val.

  Serdecznie pozdrawiam :-)
 • @Tomasz Urbaś 12:42:09
  pan wybaczy ...MFW już nie raz dawało takie prognozy które się potem nie sprawdzały ...a jeśli nawet...to zanim gruby zchudnie to chudy zdechnie......pozdrowienia...
 • @val 14:16:56
  Panie val, w MFW pracują sami wybitni fachowcy, współautorzy cywilizacyjnego trendu, któremu Pan hołduje. Proszę im zaufać :-)))

  Serdecznie pozdrawiam :-)
 • @Tomasz Urbaś 15:18:21
  Widzę, że ten "val' i do Ciebie dotarł.
  Szkoda czasu. Ja go zaraz pogoniłem.
  Tobie też radzę. Prowokant.

  Pozdrawiam.
 • @Tomasz Urbaś 15:18:21
  pan nie czyta zdaje się moich notek...tam jest wyrażnie podkreślone ze ja polegam na swojej logicznej ocenie faktów i dzięki temu mam minimum błędnych ocen...co z tego że pan podpiera się fachowymi wykresami,przytacza mnóstwo danych jak one i tak nie potrafią nas uchronić od ekonomicznych kryzysów...tak dla pana ...radziłbym wrócić ...CHŁOPSKI ROZUM " ot co ...lepiej by pan szanowny na tym wyszedł a pewne że pańskie prognozy byłyby o całe niebo bardziej trafne...
 • @SpiritoLibero 15:26:09
  hi...hi ...pan pogonił ??? hi..hi...wcale tego nie zauważyłem ,zwykle nie zwracam uwagi na pozorantów i laików,tym razem także tak było...z panerm Tomaszem to w drodze wyjątku jeszcze prowadzę dyskusję ale z panem ??? pan wybaczy...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031