Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
76 postów 1593 komentarze

Tomasz Urbaś

Tomasz Urbaś - Przewodniczący Ruchu Wolność i Godność

Europie grozi Wielki Kryzys

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dane opublikowane przez Eurostat sygnalizują, że sytuacja gospodarcza w Europie zdążą w kierunku wstrząsu o rozmiarach przekraczających Wielki Kryzys 1929 r.

W dniu 15 lutego 2012 r. Eurostat ogłosił, że po raz pierwszy od drugiego kwartału 2009 r. Produkt Krajowy Brutto krajów Unii Europejskiej (27 państw) w IV kwartale 2011 r. spadł o 0,3 % w stosunku do poprzedniego kwartału. W identycznym stopniu spadł PKB krajów strefy euro (17 państw).

Najgłębszy spadek odnotowano w Portugalii (-1,3 %). Niepokojąca jest sytuacja Niemiec, których wynik również zadebiutował w strefach spadkowych (-0,2 %). Pogłębił się spadek PKB Włoch  -0,7 % (po spadku w III kwartale 0,2 %). Z czołówki Unii tylko Francja jeszcze odnotowała rachityczny wzrost o 0,2 %.

Trend kształtowania się PKB w IV kwartale 2011 r. jest zgodny z opublikowanymi dwa tygodnie wcześniej złymi wynikami unijnej sprzedaży detalicznej za grudzień 2011 r. oraz coraz gorszą sytuacją w europejskim przemyśle. W grudniu 2011 r. produkcja przemysłowa spadła o 1,1 % (17 państw strefy euro) i 0,6 % (27 państw) w stosunku do listopada 2011 r.

System gospodarczy Unii Europejskiej coraz pewniej zjeżdża w recesję.

Spadek sprzedaży detalicznej najprawdopodobniej potrwa przynajmniej przez cały 2012 r. Produkcja przemysłowa może bardzo poważnie spaść w przeciągu pierwszego półrocza 2012 r. Zanosi się na to, że spadki istotnie przebiją dno z połowy 2009 r. (sprzedaż detaliczna siadła już poniżej tego poziomu). Coraz bardziej prawdopodobne staje się drugie dno recesji. Sytuacja zdążą w kierunku wstrząsu o rozmiarach przekraczających Wielki Kryzys 1929 r. o czym ostrzegano wbrew opiniom polityków i ekonomistów głównego nurtu już trzy lata temu.

KOMENTARZE

 • Przecież o to chodzi....
  Eliminacja klasy średniej i małych i średnich przedsiębiorstw, stojących na drodze monopolu....
  http://www.youtube.com/watch?v=_4eCf6UclR4
 • Scenariusz biblijny
  Sytuacja gospodarcza w Europie rzeczywiście zdążą w kierunku wstrząsu o rozmiarach przekraczających Wielki Kryzys 1929 r. Nie jestem tym faktem zaskoczony. Blisko 40 lat studiuję Biblię. Nie lekceważę też jej proroctw. Jakie będą dalekosiężne skutki tego kryzysu? W Księdze Daniela czytamy: "I powróci [król północy = Rosja] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem [oznacza to finansowe i geopolityczne trzęsienie ziemi, rozpad nie tylko strefy euro, ale też UE i NATO. Końcowym rezultatem będą bazy rosyjskie w wielu krajach dawnego bloku wschodniego], i wkroczy na południe [Gruzja], ale nie będzie jak wcześniej [1921], lub jak później [2008], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Zachód] i będzie utrapiony i zawróci" (Daniela 11:28-30a, przekład dosłowny).

  Mojżesz pisał: "I okręty od strony Kittim [US Navy] i upokorzą Aszszura [Rosję] i upokorzą Ebera [pozostałych przeciwników, w tym Iran i Chiny] i również to [na] zawsze będzie zniszczone" (Liczb 24:24, przekład dosłowny). Ta armada po odpaleniu głowic, nie powróci już do domu. Druga strona zdąży także jeszcze użyć "wielkiego miecza" - broni jądrowej (Apokalipsa 6:4). To będzie wzajemna rzeź. Nie będzie to jednak koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus: "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8).

  Potem będziemy mieli rząd światowy (Daniela 11:31b; Mateusza 24:15; Apokalipsa 13:1,2,7).
 • Autorze
  Wie Pan o ile spadła produkcja przemysłowa w czasach wielkiego kryzysu - o 75% i to z pułapu o wiele mniejszego nic obecnie.
  Możliwe, że sytuacja jest na granicy początku spadku realnego PKB w całym analizowanym roku o kilka procent jednak do tamtej sytuacji jest tak daleko jak od Ziemi do Słońca.
 • @Ewiak Ryszard
  Fascynujące... Już Biblia mówi jak to "wspaniałe, cudowne USA" pognębi tą okropną Rosję, nieziemska interpretacja...
  Gdyby jeszcze zechciał interpretator sięgnąć do literatury okołobiblijnej i częściowo historycznej przeczytał by tam że rzeczony fragment Księgi Daniela odnosi się podobnie jak inne mówiące o "Królu Północy" Do Antiocha Seleukidy i jego wyprawy na Ptolemejski Egipt, porażki pod Rafią tudzież działań w Syrii a nie do współczesnej Rosji, i w tym autorzy są zgodni.
  Po tym jak interpretator zechce sięgnąć, polecam nieco mądrzejsze interpretowanie na przyszłość...
 • @Warlord 23:43:38
  Ciężkie czasy to i proroków coraz więcej. Biblię w interpretacji to można wyginać i dopasowywać na wszelkie możliwe sposoby.
 • @Warlord 23:43:38
  Wiem, że wielu odnosi te fragmenty Księgi Daniela do Antiocha IV. To jest jednak nieudolna sofistyka (por. Daniela 11:14). Jezus odniósł to do odległej przyszłości (Mateusza 24:15, por. Daniela 11:31).
 • @SmokWschodu 23:50:34
  Siedzę w tych sprawach od wielu lat. Znam wszystkie interpretacje. Ta wizja zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdą sofistykę i błąd (por. Daniela 12:10; 11:33).
 • @Warlord 23:43:38
  Rosja szanowny panie postawiła na złego konia...Oligarchowie stamtąd z niepokojem obserwują zachowanie Putina i jego agresywne ruchy w stosunku do Amerykanow,DOTĄD tego typu zachowanie Rosji zawsze wzbudzało obawy na zachodzie i pojednawcze gesty ,ale teraz gdy nastał OBAMA już jest inaczej ,zachód przestał obawiać się rosyjskich pogróżek ,gdyż doszedl do wniosku że to tylko wydmuszka i obecnie robi co sam uważa za słuszne ,takie podskakiwania ruskich juz na nich wrażenia nie robią ,są raczej potrzebne Putinowi ABY oszukać własną społeczność,przekona się pan że w krótce w Rosji dojdzie do przewrotu a PUTIN zastąpi w celi CHODORKOWSKIEGO...i to będzie dla niego bardzo pomyślny akcent jeśli tam dotrze ,bo może gdzieś przypadkiem zginac po drodze tamże...juz wkrótce...
 • @max99 23:34:13
  "Wie Pan o ile spadła produkcja przemysłowa w czasach wielkiego kryzysu - o 75% i to z pułapu o wiele mniejszego nic obecnie."

  W latach 1929-1932 w czołowych ówczesnych gospodarkach świata produkcja przemysłowa spadła od 23 do 46 %.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression#Economic_indicators

  Na przełomie 2008 i 2009 r. produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej spadła o ok. 18 %...
  W II kwartale 2011 r. osiągnęła "szczyt" na poziomie o ok. 8 % niższym niż na przełomie 2007 i 2008 r. i rozpoczyna ponowny zjazd.
  To są przesłanki twierdzeń również np. MFW, że grozi pogłębienie kryzysu z 2009 r. Nie mają jeszcze odwagi porównać to pogłębienie z Wielkim Kryzysem...
 • @val 08:06:15
  Val, tekst na blogu nie jest o Rosji, mój komentarz dotyczył interpretacji Biblii a ty znów jak zwykle na dyżurze w ambasadzie i piszesz to co hasbara amerykano-izraelska kazała. Zlituj że się! Ten tekst nie dotyczy Rosji, wiem że pluć na nią i wielbić USA możesz wszędzie ale oszczędź innych czytelników.
  Przy okazji - twój izraelicki idol Chodorkowski jest dokładnie tam gdzie powinien być, a Putin to raczej na Kreml trafi, nie do celi, boli was to,i dobrze, ma boleć:)
 • Info z Reutersa ;-)
  Pici, picu o Hiszpanii, że im PKB spada. A o tym, że w całej Unii zaczyna się zjazd zaledwie akapicik w środku tekstu.

  http://biznes.onet.pl/gospodarka-hiszpanii-zmniejszyla-sie-po-raz-pierws,18543,5028659,1,news-detal
 • @Tomasz Urbaś 15:00:02
  A jak zinterpretować tę informację?
  http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onet-pl/ogromne-bogactwo-niemiec-maja-10-bln-euro,1,5028345,wiadomosc.html
 • @grazss 16:04:03
  PKB Unii jest rzędu 12 bln euro.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_European_Union#Economic_variation

  PKB to suma dochodów (nie wnikając w szczegóły) z danego okresu w danym państwie. Wyceniając majątek w podejściu dochodowym przyjmijmy mnożnik 10 (dziesięcioletni okres zwrotu inwestycji). Wówczas majątek w Unii to rząd wielkości (duże przybliżenie!) 120 bln euro.

  8 bln majątku Niemców netto to rząd wielkości ok. 6 % majątku wszystkich mieszkańców Unii. Nie szokujący wskaźnik, zwłaszcza jeżeli zważymy, że PKB Niemiec to ok. 20 % PKB Unii oraz że wschodnie Niemcy oazą zamożności nie są z wiadomych powodów.
 • @lju 14:37:06
  A tego arsenału atomowego nie zauważasz.

  "Dwóch ekspertów, którzy przez lata pracowali w administracji Billa Clintona oraz George'a W. Busha, przekonuje w tekście opublikowanym na łamach serwisu politico.com, że wbrew niektórym opiniom Rosja w ogromnym stopniu wpływa na to, jak Stany Zjednoczone realizują swoje plany. Ich zdaniem warto o tym pamiętać. Zwłaszcza w obliczu rychłego powrotu Władimira Putina na Kreml. Eksperci przekonują m.in., że Rosja jest jedynym krajem, który może "wymazać USA z mapy w ciągu 30 minut"."

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanscy-eksperci-rosja-to-jedyny-kraj-ktory-mo,1,5013580,wiadomosc.html
 • @lju 14:37:06
  A jak nie przestanę "wychwalać" to co? Zamkniecie mnie w Guantanamo bez wyroku czy może Mossad "popełni samobójstwo" na mnie, bo to takie typowo amerykańsko-atlantyckie metody.
  Jak ta Rosja taka słaba to szable w dłoń i prowadź Wielki Jarosławie na Smoleńsk!
  A może ona nie jest taka słaba? A może mafia rządzi nieco bardziej na zachód od Rosji?
 • @lju 02:20:50
  Z tego co wiem to sama rodzina Litwinienki kwestionuje rolę Putina w tym zabójstwie i wskazuje raczej na brytyjskie tajne służby, o czym od paru tygodni aż huczy na portalach brytyjskich.
  Ale o tym gazeta żartobliwie zwana "polską" nie napisze, bo lepiej walić w tą złą Rosję...
 • ciekawe:
  "Dokumenty ujawniają plan ogłoszenia 23 marca bankructwa i zamrożenia kont bankowych w Grecji:


  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/dokumenty_ujawniaja_plan,p1515321419

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930